Jak kupować kryptowaluty

kryptowaluty

Czym są kryptowaluty

Kryptowalutami określa się wirtualne waluty, za  które można  nabyć towary i usługi. Wykorzystują one kryptografię jako formę zabezpieczenia. Kryptowaluty działają w oparciu o technologię blockchain. Jest ona rozproszona na wielu komputerach, a jej zadaniem jest zarządzanie transakcjami i rejestrowanie ich. Informacje o transakcjach są zapisywane w postaci następujących po sobie bloków danych.

W powszechnym obrocie jest obecnie kilka tysięcy kryptowalut i cięgle są kreowane nowe. Do najpopularniejszych kryptowalut należą m.in. Bitcoin, Etherum, Binance Coin, XRP, Polkadot, Litecoin itd. Kryptowaluty inne niż Bitcoin określa się czasem altcoinami.

Zalety i wady kryptowalut

Dlaczego kryptowaluty przyciągają niektórych jak magnes? Użytkownicy kryprowalut postrzegają je jako walutę, która ma potencjał stania się walutą przyszłości, chociaż taka waluta wymagałby większej stabilności. Banki centralne nie zarządzają jej podażą. A blockchain sprawia, że mogą być bezpieczniejsze niż tradycyjne systemy płatnicze. Rynek kryptowalut jest jednak silnie naznaczony spekulacją i tak też kryptowaluty postrzega wielu użytkowników,  mniej w kategoriach inwestycji, a bardziej zwykłej spekulacji.

Gdzie kupować kryptowaluty

Pierwszym krokiem do kupienia kryptowaluty powinno być przeprowadzenie rozeznania na rynku i podjęcie decyzji o tym jaką walutę chce się kupić. Następnie mając to na uwadze trzeba zaopatrzyć się w „portfel” czyli aplikację, albo program komputerowy, który będzie wspierał i przechowywał tę kryptowalutę. Najogólniej rzecz ujmując tworzy się konto na giełdzie lub u brokera, gdzie przelewa się rzeczywiste pieniądze, żeby kupić walutę wirtualną.

Popularne giełdy kryptowalut to np. BitBay, Binance, Kraken czy Coinbase. Aby móc kupować kryptowaluty na platformach giełdy, należy dokonać rejestracji online. W procesie rejestracji podaje się swoje dane oraz dane odnośnie wybranego „portfela”, na który ma być dokonana płatność. Dane te będą wykorzystywane do potwierdzenia tożsamości nowego użytkownika i otwarcia konta do zakupu kryptowalut. Niektóre giełdy umożliwiają kupowanie kryptowalut za tradycyjne waluty krajowe, przelewem, kartą kredytową itp. Ale są i takie, gdzie można kupować  jedne kryptowaluty za inne kryptowaluty.

Ważnym elementem dokonywania transakcji jest zadbanie o jej bezpieczeństwo. Dlatego należy zrobić rozeznanie odnośnie konkretnej waluty i oszacować ryzyko związane z jej zakupem. Istotne jest także, żeby mieć świadomość jak zabezpieczyć się przed kradzieżą kryptowalut np. przez ataki hakerskie. Kupowanie kryptowalut jest proste i wygodne, ale trzeba zwracać uwagę, gdzie się inwestuje i czy dany podmiot ma już ugruntowaną pozycję i renomę. Dotyczy to zarówno giełd kryptowalut jak i brokerów online. Częsta jest opinia, że brokerzy CFD są bezpieczniejsi, bo są regulowani, natomiast giełdy nie mają oficjalnych licencji na działalność pośredniczenia w transakcjach. Popularni brokerzy kryptowalut to np: eToro, XTB, EasyMarkets.

Dodatkowe uwagi

Świat kryptowalut jest pełen oszustów, dlatego trzeba poruszać się po nim ostrożnie, korzystając ze swojej inteligencji, wiedzy i nie ryzykować więcej niż można bez żalu stracić.

Ważną zmianą na rynku kryptowalut w Polsce jest nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Wprowadza ona m.in. obowiązek rejestrowania podmiotów prowadzących działalność w materii kryptowalut. Żeby prowadzić taką działalność, trzeba spełniać warunki, które precyzuje ustawa. Za nielegalny handel grozi nawet 100 tys. złotych kary. Nowelizacja wprowadza przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/843 z 30 maja 2018 r. w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu (tzw. piąta dyrektywa AML). Treść niniejszego artykułu nie jest poradą inwestycyjną.

Aktualizacja wpisu

Pytania i odpowiedzi